HASIČI Újezd nad Lesy

JSME TU PRO VÁS JIŽ OD ROKU 1926

BOHU KU CTI, BLIŽNÍMU KU POMOCI

Historie SDH

Náš sbor dobrovolných hasičů Újezd nad Lesy byl založen 1. ledna 1926. Koncem prosince roku 1928 došlo k ustavující schůzi SDH v Újezdu nad Lesy, kterému místní zastupitelstvo přislíbilo morální i hmotnou podporu, nicméně historie našeho sboru se začala psát roku 1921 po odloučení od obce Koloděje, kdy bylo dohodnuto, že stávající kolodějská stříkačka bude používána společně, do doby, než Újezd bude mít stříkačku vlastní.

Zakládajícími členy byli:

Antonín Pulda

Antonín Novák

Josef Berkman

František Petrásek

Otto Kouda

Václav Paroubek

Josef Paroubek

Jan Louda

Emanuel Suchánek

Antonín Miksa

Ladislav Mik

Antonín Kadlec

Václav Pokorný

Václav Borovička

František Žebro

František Musil

Jan Kalenský

Antonín Tůma

Miroslav Lízner

Ze kterých byli poté  do vedení zvoleni jako:

Starosta - Antonín Pulda

Velitel - Josef Berkman

Jednatel - Jan Kalenský

V srpnu roku 1929 se újezdští hasiči zúčastnili 1. veřejného cvičení za účasti dalších sborů z Říčan, Koloděj, Dubče, Uhříněvsi, Šestajovic, Štěrbohol, Hájku, Běchovic a Prahy-Prosek, které se konalo pod protektorátem obecního zastupitelstva.

V roce 1930 zakoupila obec hasičskou stříkačku od firmy Ing. Ebert z Prahy a zřídila na obecním pozemku kůlnu pro její uskladnění, včetně hasícího nářadí. Stříkačka neměla vlastní pohon a při výjezdu musela být tažena párem koní. Koňský potah ochotně zapůjčovali Bartošovi ze statku, kteří jako jedni z mála v obci vlastnili koně. Zanechalo se práce a ujíždělo se k požáru.

V roce 1931 byla založena četa školní mládeže, oddíl dorostu a ženský oddíl.

Poprvé se újezdský hasičský sbor zúčastnil hašení požáru dne 20. 11. 1932 v Sibřině.

Po roce 1948 se z neznámých důvodů stali z hasičů požárníci, ale práce zůstala stejná.

Od roku 1957 se brigádnicky budovala nová požární zbrojnice na Staroújezdské ulici a 14. června 1959 byla sboru slavnostně předána. V tento slavnostní den se na místním hrišti konalo požární cvičení, odpoledne slavnostní průvod obcí a večer poté byla oslava zakončena veselicí v sále. V tomto roce měl sbor dvě motorové stříkačky a nákladní vůz. Požární jednotka v roce 1959 měla 30 členů a 15 žáků.

Ve vedoucích funkcích sboru se od roku 1930 do roku 2021 vystřídali pánové:

Pulda

Berkman

Kalenský

Musil

Daníček

Zvěřina

Vokroj

Zach

Lízner

Veselý

Kolínský

Veverka

Voves

Linek

Bultas

Doškář
Váňa

V současné době je ve vedení jako:

Starosta SDH - Lukáš Sady

Velitel JSDH - Miroslav  Jasiowka

Jednatel SDH - Jan Tůma

Hasičská zbrojnice v Újezdu nad Lesy se stala pro mnohé z nás našim druhým domovem a ve své podobě sloužila místnímu hasičskému sboru téměř do konce roku 2016, kdy byla zahájena její celková rekonstrukce, která měla být dokončena o rok později. V průběhu stavby, bohužel nastaly komplikace se zhotovitelem DAKA Stav s.r.o., který se dostal do finančních problémů a rekonstrukce začala nabírat velké zpoždění, až došlo k jejímu zastavení.

Ve druhém čtvrtletí roku 2019 se dostavby ujal nový zhotovitel Jílek Stavby s.r.o. a práce se opět rozeběhly. V průběhu rekonstrukce hasičské zbrojnice se jednotka SDH nevzdala své činnosti a snažila se fungovat jak to jen bylo možné. Z počátku jsme našli útočiště v prostorech úřadu MČ Praha 21, než jsme se přesunuli do provizorního zázemí budovy bývalé firmy Ideal Lux na Blatově. Ta nám posloužila i pro mnohá zásahová cvičení.

Rekonstrukce byla dokončena v únoru 2020.